Chovatelská stanice Broken Velvet

Vítáme Vás na našich stránkách

Stanice je registrovaná Českou kynologickou unií od 21. 11. 2018

Charakteristika plemene Jack Russell Terrier

Plemeno vzniklo v průběhu 19. století díky anglickému vesnickému faráři Jacku Russellovi. Ten byl vášnivým lovcem a pro svou potřebu choval malé drsnosrsté či hladkosrsté bílo-strakaté teriéry, jež užíval při štvanicích na koních i jako norníky. Vždy to byli ryze pracovní psi, u nichž byla exteriéru věnována minimální pozornost. K oficiálnímu uznání proto došlo až v roce 1990.

Popis: Silný, aktivní, pružný pracovní teriér menší velikosti. Tělo obdélníkové, typická teriérská hlava, oči mimořádně živé s inteligentním výrazem. Uši knoflíkové nebo zavěšené uši, velmi pohyblivé. Končetiny vzhledem k délce těla krátké. Ocas v klidu volně visící, při pohybu by měl být vztyčený nesený vodorovně nebo vztyčený vzhůru. Dříve se kupíroval, dnes jen tam, kde to je zákonem povoleno. Srst hrubá, zlámaná či hladká. Zbarvení bílé s černými nebo tříslovými znaky, přičemž bílá musí převládat. Tříslové znaky od nejsvětlejší tříslové barvy až po nejtmavší (kaštanově hnědý) odstín.

Charakteristika: Mimořádně živý, odvážný a nápady sršící pes ohnivého charakteru, s nadšením se účastnící dětských her, bezmezně milující svou rodinu, ale k cizím často dosti nedůvěřivý. Vášnivý lovec, velmi rychlý a vytrvalý.

Zvláštní nároky: Na běžnou péči je toto plemeno poměrně nenáročné, drsnou srst je nutno třikrát až čtyřikrát za rok otrimovat. Výchova však není jednoduchá, potřebuje pevnou ruku, hodně pohybu a přiměřenou zábavu. Nehodí se pro starší, pohodlné lidi, majitel musí být aktivní.

Užití: Lovecký pes, užívaný především jako norník. V současnosti oblíbený jako průvodce jezdců i zábavný společník a rodinný pes.

pes i fena: 5 - 7 kg, 25 - 30 cm

Autor: Martin Smrček, Lea Smrčková